Czy mogę monitorować służbowe e-maile pracowników?

Odpowiedź brzmi – tak, jeśli tylko spełnione zostaną odpowiednie warunki. Kwestia ta została unormowana w znowelizowanym Kodeksie Pracy w art. 22(3) oraz w art. 22(2) § 6-10. Pracodawca może korzystać z takiego monitoringu, jeśli „jest to niezbędne do zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy”. Jeśli zatem Read more about Czy mogę monitorować służbowe e-maile pracowników?[…]